Zahradnické práce v lednu

07.01.2018 17:10

Pokud je v lednu příznivé počasí, čož zatím je, tak se v lednu se na zahradě zaměříme na:

 
  1. zimní řezem jádrovin. Zpravidla v tomto období řežeme pravidelně udržované stromy, kde řezné rány nejsou velké. Pokud hodláme "zmlazovat" nebo odstraňovat silné větve, tak s tím raději počkáme po skončení velkých mrazů (konec února). Také se do jádrovin pouštíme i v tom případě, když stromů máme hodně a chceme je ještě stihnout tvarovat řezem za vegetečního klidu.
  2. odstraňování mumifikovaných plodů, které zůstali viset na větvích. Omezíme tím napadení v následujícím roce houbou rodu Monilia sp.
  3. odběr roubů pro pozdější přeroubování stromů. Rouby uskladníme tak, aby nám do doby roubování nenarašily nebo seschly či zplesnivěly.
  4. řez bobuloviny a vinnou révu pokud je příznivé . U bobulovin (rybíz, angrešt, aktinidie, kanadská i kamčatská borůvka,...)    
  5. celkový uklid zahrady, pokud jsme to ještě jakéhokoliv důvodu nestihli (hrabání listí, řez odkvetlých květenství, likvidace letniček, přihrnutí růží, přikrytí květinových záhonů chvojím, svázání okrasných trav,...).
  6. průběžnou kontrolu uloženého ovoce ve sklepích. Dozrávající odrůdy jablek průběžně zpracováváme a plesnivé nebo okousané plody neprodleně vyhazujeme. Pravidelně při studených nocích větráme sklepy, abychom snížili skladovací teplotu a zvýšili relativní vzdušnou vlhkost nad 90%.
  7. odstraňování nemocných, nevhodných nebo staticky narušených stromů.  Povolení ke kácení není třeba, pokud se jedná o ovocný strom na soukromé zahradě. Na všechny ostatní stromy (okrasné) je povolení potřeba pokud splňují zákonou charakteristiku.
  8. kontrolu pletiva plotu a chrániček kmínků stromků proti okusu zvěří v zimních měsících.
  9. nátěr kmenů vápenným mlékem, případně ho opravíme. Pokud nepoužíváme vápenné mléko nebo jinou bílou barvu, tak kmeny můžeme zakrít papírovou vlnitou lepenkou, prknem nebo filcovým pásem.  
  10. řez a zmlazování okrasných keřů a živých plotů.
Zpět